Тие биле вооружени со ловечки ножеви. Над 30 лица се примени во болница. Меѓу нив е и полицаец со прободни  рани.

Првото се случил околу 22 часот по локално време во реонот на Лондонскиот мост, каде бело комби се удри во реонот на Лондонскиот мост. Малку подоцна беше потврдено за напад  во реонот на блискиот Borough Market. Третото е во јужното предградие на главниот град – Воксхол.

Неколку лица се повредени, откако бело комби се обидело да прегази пешаци во централен Лондон, соопшти во. “Сан”. Инцидентот се случил во јужната страна на Лондонскиот мост.

Лондонската полиција  ги повика гриѓаните на смиреност и внимателност. Премиерот на Велика Британија Тереза ​​Меј  го свика владиниот кризен комитет “Кобра”.

Очевидец соопштил за БиБиСи дека бело комби скршнале од патот по Лондонскиот мост и удрил пет или шест лица.

Постојат конфликтни информации за снимање во реонот на Borough Market. Областа е блокирана  од полицијата. Во реонот лебди хеликоптер. По барање на полицијата затворени се  и  се запира метрото и градскиот транспорт.

Од Лондонското метро соопштија дека возовите нема да запираат на Лондонски мост, така и на Ватерло ист, Лондон чаринг крос и Канн стрит.

Од полицијата велат дека работат на инцидент, но не посочија детали. Силите на редот се обидуваат да ги изведат луѓето од местото на инцидентот.

Репортер на Ројтерс во близина на местото соопшти дека видел 10 полициски автомобил дкако  се насочуваат кон мостот.

Медиумите јавуваат и дека имало и одделен напад со нож, но се уште нема никаква потврда за тоа. Мостот е затворен во двата правци.

Новинарката на Би-Би-Си, која во моментот на инцидентот била присутна на мостот, вели дека возачот на комбито возел со околу 80 километри на час.

Премиерката на Британија, Тереза Меј изјавила дека ужасниот инцидент во Лондон се третира како потенцијален акт на тероризам.

Како што изјави заменик шефот на Скотланд Јард Марк Роули, загинатите се 6 лица,  а полицијата ги  убила тројцата напаѓачи.   Тие  го насочиле со брзина од 80 километри на час минибусот- комби  кон пешаците. Потоа продолжиле кон околниот пазар Бороу маркет каде слегле од Бусан и нападнале со ножеви луѓето. Биле застрелани 8 минути по првиот сигнал во полицијата.