Норвешка: Жртвите од нападот не се убиени со лак и стрела

од Nikola Popovski

Жртвите од неодамнешниот напад во Норвешка не се убиени со лак и стрела, како што претходно се мислеше, објави денеска полицијата.

Пет лица беа убиени минатата среда во Конгсберг во близина на Осло, а најмалку тројца други се тешко повредени.

Полицијата првично соопшти дека луѓето се убиени и ранети „откако беше виден човек со наводен лак и стрела“. Тие сега разјаснија дека иако во нападот биле користени лак и стрела, односно тие се отфрлени пред да бидат убиени луѓето.

„Кога обвинетиот дојде во Хитегат, тој веќе немаше лак и стрела. Во Хитегат, пет лица беа убиени со оружје што може да нанесе убодни рани. Некои беа убиени во нивниот дом, а некои на јавно место“, се наведува во денешното соопштение на норвешката полиција, објави Еуроњус.

Како се додава полицијата „го запленила ова оружје што може да се поврзе со нападите“, но одби да даде подетални информации „поради сведоци и жртви кои с yet уште не се испрашани“.

Еспен Андерсен Братен беше уапсен кратко време по нападот и ги призна убиствата.

Тој ќе биде во притвор четири недели, од кои две ќе ги помине во изолација, и му била забранета комуникација. Данскиот државјанин (37) е обвинет за три убиства и пет обиди за убиство.

Полицијата претходно соопшти дека е можно да станува збор за психички нестабилна личност, што, како што се наведува, најверојатно е претпоставка дури и сега, иако се зборуваше и дека нападот личи на терористички акт.

Слични содржини