Нов гаф на Бајден: „Без разлика на тоа дали Русите се повлекуваат од…“

од Stefanija Kuzmanovska

Американскиот претседател Џо Бајден во последно време често прави гафови.

До таква ситуација дојде и синоќа за време на говор во Белата куќа. Тој ги коментираше резултатите од изборите за Сенатот и Претставничкиот дом, но го спомена и актуелниот конфликт меѓу Украина и Русија.

Имено, наместо Херсон, тој ја споменал Фалуџа, град во Ирак.

„Без разлика на тоа дали Русите се повлекуваат од Фалуџа“, рекол Бајден, а по интервенцијата на еден од новинарите се поправил и се сетил дека градот што сакал да го спомене е всушност Херсон.

Фалуџа е град кој се наоѓа во Ирак.

Ќе потсетиме дека таму се одигра една од најкрвавите битки како дел од американската интервенција во таа земја.

Слични содржини