Нов скандал околу Борис Џонсон

од Vladimir Zorba

Вработените во резиденцијата на британскиот премиер Борис Џонсон организираа собири за време на карантинот, наречени „петоци за вино“. Самиот премиер редовно бил сведок на собирите и ги охрабрувал функционерите да „испуштаат пареа“, објави „Мирор“.

Британскиот весник забележува дека вработените во премиерската резиденција купиле голем фрижидер за пијалоци за услугата, кој го наполниле, а за таа цел еден од нив отишол со куфер во локалниот супермаркет да купи шишиња. Џонсон присуствувал на мал број собири во време кога во Британија беа забранети собири во затворени простории како дел од мерките против ширењето на коронавирусот.

Новите откритија дојдоа во време на истрага за серија несоодветни 10 забави на „Даунинг стрит“, за кои премиерот се извини оваа недела.

Според една анкета, опозициската Лабуристичка партија доби предност од 10 отсто пред конзервативците на Џонсон.

Британскиот премиер можеби нема да мора да се соочи со гласачите до следните редовни парламентарни избори во 2024 година. Сепак, постојат мислења дека владејачката Конзервативна партија треба да се обиде порано да го смени ако смета дека станал штетен за неа.

Слични содржини