Нов удар врз Трамп: Ќе мора да ги покаже даночните пријави

од Nikola Popovski

Комисијата на Претставничкиот дом на САД има право да ја разгледа даночната пријава на поранешниот претседател Доналд Трамп, одлучи денеска апелациониот суд. Апелациониот суд на главниот град на САД пресуди против поранешниот републикански претседател, оценувајќи дека барањето на Комисијата е оправдано.

Судот одлучи дека барањето не ја нарушува поделбата на власта и не е противуставно, како и одлуката на администрацијата на Џо Бајден да поднесе извештаи до Конгресот.

Пресудата е чекор кон ставање крај на повеќегодишната правна битка околу даночните пријави на Трамп и може да доведе до објавување информации за неговите финансии пред изборите во 2024 година.

Пресудата доаѓа еден ден откако Трамп објави дека агенти на ФБИ упаднале во неговиот имот на Флорида и упаднале во неговиот сеф. Синот на Трамп потврди дека тоа е направено како дел од истрагата за односот на претседателот кон официјалните документи на Белата куќа, за кои дел од извештаите на американските медиуми пишуваат дека често се уништувани.

Комисијата на Претставничкиот дом денеска по пресудата соопшти дека наскоро ги очекува даночните пријави на поранешниот американски претседател. Адвокатот на Трамп се уште не ја коментирал пресудата ниту најавил можна жалба до Врховниот суд.

Судот ги отфрли аргументите на адвокатите на Трамп дека извештаите треба да останат тајни бидејќи, како што велат, комитетот е политички мотивиран. Трамп е првиот претседател во последните 40 години кој не ги објави своите даночни пријави кои би го откриле неговото вистинско богатство и активностите на неговиот семеен бизнис.

Слични содржини