Нова книга: Ќерката и снаата на Трамп биле „несоодветно блиски“ со агентите на тајните служби

од Vladimir Zorba

Два члена на семејството Трамп биле „несоодветно – а можеби и опасно – блиски“ до агентите што ги штителе додека Доналд Трамп бил претседател, според новата книга за тајните служби на САД, пишува „Гардијан“.

Книгата „Zero Fail: The Rise and Fall of the Secret Service“, на новинарката од „Вашингтон пост“, Керол Леониг, ќе излезе следната недела.

Во 2015 година, Леониг ја доби Пулицеровата награда за известување за безбедносните пропусти во Тајната служба. Таа исто така беше дел од тимот на „Вашингтон пост“ кој освои „Пулицер“ за работата на извештаите на Едвард Сноуден за техниките за надзор на Агенцијата за национална безбедност (НСА) и опширно известуваше за руското мешање во изборите во САД и врските меѓу Трамп и Москва. Таа е добитник и на три награди „Полк“.

Заедно со Филип Ракер, Леониг е исто така коавтор на „A Very Stable Genius: Donald J. Trump’s Testing of America“, што е многу добро прифатен портрет за Белата куќа во 2020 година.

Во нејзината нова книга, таа пишува дека агентите на Тајната служба пријавиле дека Ванеса Трамп, сопругата на најстариот син на претседателот, Доналд Трамп Џуниор, „започнала да излегува со еден од агентите доделени на нејзиното семејство“.

Ванеса Трамп поднесе барање за развод во март 2018 година. Леониг известува дека предметниот агент не се соочил со дисциплинска постапка затоа што ниту тој ниту агенцијата не биле официјални телохранители на Ванеса Трамп во тоа време.

Леониг, исто така, пишува дека Тифани Трамп, ќерката на Доналд Трамп од бракот со втората сопруга Марла Мејплс, раскинала со своето момче и „започнала да поминува невообичаено долго време сама со агент на тајните служби“.

Раководствата на тајните служби, се вели во книгата, „биле загрижени за тоа колку Тифани се зближила со „висок, црн и убав агент“.

На агентите им е забрането да воспоставуваат лични односи со оние што ги штитат од страв дека нивните емоции може да ја замаглат нивната проценка.

И Тифани Трамп и предметниот агент рекле дека ништо лошо не се случува, пишува Леониг, истакнувајќи дека природата на работата на агентот вклучува поминување време сам со лицето што го штити. Агентот подоцна бил префрлен на друга работа.

Леониг вели и дека не било јасно дали Доналд Трамп знаел што зборуваат вработените во тајната служба за неговата ќерка и снаа.

Но, тој тврди дека претседателот постојано се обидувал да ги отстрани оние членови на тајната служба за кои сметале дека се премногу дебели или премногу ниски за работата.

„Сакам овие дебели момци да се оддалечат“, наводно рекол Трамп, веројатно збунувајќи ги вработените во канцеларијата со активните агенти на Тајната служба.

„Како ќе ме заштитат мене и моето семејство ако не можат да трчаат по улица?“

Слични содржини