Нова турбуленција во САД: Републиканците стравуваат затоа што Трамп може да формира своја партија

од Берта Китинска

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп сериозно размислува да основа своја политичка партија за да се обиде да ја искористи неговата огромна популарност меѓу републиканските гласачи.

Името на организацијата може да биде Патриотска партија или Да ја направиме Америка повторно голема (според мотото од кампањата „Направи ја Америка повторно голема“ – МАГА). Една од главните цели на Трамп е да се обиде да ги освои оние републиканци во кои ја изгуби довербата во последните месеци, најчесто затоа што тие одбија да шират лажни теории дека ги украле изборите на кои победил.

Има и средства од донации Поранешниот американски лидер беше отповикан во Претставничкиот дом претходно овој месец, а тоа тело вчера го испрати процесот до Сенатот. Гласањето за потврда на отповикувањето, односно „судењето“ на сега веќе поранешниот претседател, треба да се одржи во февруари.

На демократите им е потребна поддршка од 17 сенатори од партијата на Трамп и тој верува дека заканата од формирање трета страна ќе влијае на републиканските сенатори да гласаат против отповикувањето, изјавија неколку лица од неговата придружба за „Вашингтон пост“. Сенатот би можел да му забрани на поранешниот претседател понатамошна политика доколку се потврди повлекувањето. Трамп веќе направи список на републиканци што сака да ги симне од прелиминарните избори во Републиканската партија, а меѓу нив ги има и оние кои гласаа за негово отповикување во Претставничкиот дом како Лиз Чејни.

Тој исто така сака да ги симне од власт гувернерот на Грузија, Брајан Кемп и центристичката сенаторка Лиса Мурковски. За оваа цел, кандидатите од неговата можна, трета страна ќе бидат добредојдени. Поранешниот претседател на изборната кампања располага со 70 милиони долари од претходните донации. Основањето на трета страна од страна на Трамп може да претставува кулминација на војната во рамките на Републиканската партија која се подели во фракцијата Трамп од една страна и сите други од друга страна.

loading...

Слични содржини