НОВА ВОЈНА НА ПОВИДОК: Организаторите на Суперлигата не се откажуваат!

од Nikola Popovski

Германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ објави дека имале увид во нов документ чии креатори се Реал, Барселона и Јувентус, според кој Суперлигата не би била целосно затворено натпреварување.

Наводно, документот нагласува бројни критики кон Европската фудбалска федерација, а самиот документ наводно е упатен до Европската комисија и Европскиот парламент, имајќи предвид дека следната година Европскиот суд на правдата ќе одлучи дали УЕФА може да има монопол врз европските клупски натпреварувања.

Значи, организаторите на Суперлигата немаат намера лесно да се предадат, но другата заинтересирана страна не мирува ниту во овој случај.

Шпанската влада испрати писмо до Европскиот суд на правдата во кое се вели дека ја поддржува УЕФА во судските спорови и борбата против организаторите на Суперлигата.

Наводно, Шпанија, односно тамошната влада, не се единствените што пишуваат до Европскиот суд на правдата, и треба да се додаде дека УЕФА претходно се откажа од постапката против основачите на Суперлигата – Барселона, Јувентус и Реал Мадрид.

Слични содржини