Нова закана: Нигериската варијанта на Ковид-19 пристигна на Балканот

од Nikola Popovski

По британските и јужноафриканските варијанти на Ковид-19, потврдено е присуството на нигериската варијанта во Словенија, а досега се регистрирани „најмалку седум“ случаи на таа варијанта, објавија словенечките медиуми повикувајќи се на Националната здравствена лабораторија.

Со последователна секвенционирање на десет проценти од случајно избраните примероци на позитивни тестови за основниот тип на коронавирус, таа лабораторија се обидува да утврди присуство на нови варијанти кај популацијата и официјално ќе ги објави резултатите во четврток.

Според прелиминарните извештаи на медиумите, сојот на коронавирус Б1.525, познат како нигериски, е потврден минатата недела во четири примероци од централна Словенија, а досега се потврдени „најмалку седум“ такви случаи.

Нигериската варијанта е најраспространета во Данска, Велика Британија, Нигерија и САД.

Што се однесува до другите варијанти, таа лабораторија ја потврдила јужноафриканската во февруари за лице кое воопшто не патувало во странство, додека од околу 50 потврдени случаи на британската варијанта, околу десет биле поврзани со патувања надвор од Словенија, а останатите не.

Дополнителните 55 примероци во кои е откриена мутацијата на вирусот сè уште не е потврдено дека се британска варијанта, пренесуваат медиумите.

loading...

Слични содржини