Новак има проблем со подлогата: Зошто е сè побрза?

од Nikola Popovski

Новак Ѓоковиќ ја коментирал победата против Франсис Тиафо во 2. коло на Австралија опен, но и сè побрзиот терен.

Тој уште еднаш му оддал почит на ривалот, велејќи дека е тешко во долгата размена на удари, делумно поради жештината.

Првото прашање беше дали се чувствува непријатно поради некои проблеми или играта на Тиафо дава таков впечаток.

„Знаете, беше неизвесно, не ми се допаѓаше мојот тајминг, тој има заслуги за тоа, излезе со одличен тениски квалитет, ме стави во тешка позиција. Имав шанси рано во 2-от сет, таму ако го скршев, работите ќе беа поинаку. Тој беше добар на сервис, јас не ги искористив добро шансите за пауза. Понекогаш бев премногу пасивен, не ја чувствував топката како и обично. Но, повторно, тој има заслуги за ова “, изјавил Ѓоковиќ.

Тој рече дека теренот станува сè побрз и јасно е дека не му одговара многу.

„Кога сервирам добро, тоа ми одговара, но ова е дефинитивно подобро за големите сервери. Не сум сигурен која е причината земјата да изгледа побрза, но ова е најбрзиот терен досега. Не е само мое мислење, јас разговарав со многу играчи и тоа е она што тие го велат. Мора да сервирате добро, може да добиете многу лесни поени ако сервирате добро. Но, ќе играте со голем притисок против големите сервери, ако тој служи добро, станува сè потешко, можеби Опелка ќе дојде кај мене во нова рунда. Или Фриц, тие се добри во сервисот… Потребна ви е голема сигурност, но во исто време, мора да го изберете вистинскиот момент од сетот каде што можете да направите пауза против таквите момци“, рече Ѓоковиќ.

Статистиката го потврдува истото. Новак имал 26 аса, а Тиафо 23. Во дуелот во кој се чекаше неговиот нов противник, Опелка имал дури 43 аса, а Фриц 18.

Од полесните теми, Новак бил прашан кога сè уште не се сретнал, а би сакал.

„Мајкл Џордан, јас не сум единствениот. Тој е херој од детството, се надевам дека ќе има можности. Тоа би било многу убаво, имаме многу заеднички пријатели. Знам дека тој сака голф, можеби во иднина можам да го фатам на некој терен за голф. Џим Кери е сè уште таму, тој е многу интересно момче, има интересни погледи на светот, би сакал да разговарам за тоа“, рекол Новак.

Слични содржини