Нови 1250 ковид-случаи во последните 24 часа

од Nikola Popovski

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 8.192 тестирањe, а регистрирани се 1.250 нови случаи на Ковид-19.

Бројките по градови изнесуваат: Скопје – 421
• Гостивар – 192
• Тетово – 133
• Куманово – 80
• Струмица – 67
• Кичево – 62
• Струга – 53
• Охрид – 38
• Прилеп – 25
• Битола – 23
• Дебар – 19
• Кавадарци – 15
• Велес – 13
• Штип – 12
• Свети Николе – 11
• Радовиш и Валандово – по 10
• Кочани и Берово – по 9
• Гевгелија и Ресен – по 8
• Кратово – 6
• Крива Паланка, Крушево и Македонска Каменица – по 4
• Делчево, Виница и Македонски Брод – по 3
• Неготино и Демир Хисар – по 2
• Богданци – 1

Регистрирани сe 265 оздравени пациенти од:
• Скопје – 84
• Гостивар – 44
• Тетово – 43
• Куманово – 18
• Струмица – 15
• Дебар – 12
• Кичево – 11
• Берово – 9
• Кавадарци – 5
• Прилеп, Битола и Велес – по 4
• Штип – 3
• Делчево, Валандово и Македонски Брод – по 2
• Неготино, Крива Паланка и Радовиш – по 1

Досега во земјата се направени вкупно 1.101.838 тестирања на Ковид-19.

Слични содржини