Нови 46 ковид-случаи од 3487 тестирања

од Nikola Popovski

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје информира дека во последните 24 часа се направени 3.487 тестирања, а регистрирани се 46 нови случаи на коронавирус.

Билансот по градови изнесува: Скопје – 27, Куманово – 8, Охрид и Струга – по 2, Прилеп, Битола, Кочани, Кичево, Делчево, Виница и Крушево – по 1.

Регистрирани се 89 оздравени пациенти од: Скопје – 51, Куманово – 9, Кочани, Струмица и Радовиш – по 3, Кичево, Тетово, Велес, Штип и Ресен – по 2, Охрид, Битола, Виница, Гостивар, Кавадарци, Свети Николе, Пробиштип, Богданци, Демир Капија и Македонска Каменица – по 1.

Направени се 3.487 тестови преку: ИЈЗ-356, ЦЈЗ Скопје-61, ЦЈЗ Битола-61, ЦЈЗ Прилеп-37, ЦЈЗ Тетово – 16, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-8, лабораторија болница Козле-10, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-7, Институт за микробиологија–95, МАНУ-58, Жан Митрев (Филип Втори)-399, Авицена – 721, Биотек-584, Систина-218, лабораторија Лаор-323, Синлаб-51, Ремедика-51, Плодност–50, Генеа–32, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 349.

Слични содржини