Нови 820 случаи на коронавирус, оздравени 895 пациенти

од Stefanija Kuzmanovska

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 2.019 тестирања, а регистрирани се 820 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 279
-Куманово 49
-Штип 39
-Прилеп 15
-Тетово 42
-Струга 33
-Велес 19
-Битола 58
-Охрид 24
-Кавадарци 34
-Гостивар 37
-Гевгелија 25
-Струмица 25
-Крива Паланка 6
-Радовиш 7
-Кочани 15
-Пробиштип 10
-Демир Хисар 2
-Македонски Брод 1
-Пехчево 3
-Берово 14
-Валандово 11
-Виница 6
-Делчево 15
-Кратово 3
-Свети Николе 15
-Кичево 11
-Ресен 1
-Неготино 21
Починати се 32 лица, единаесет пациенти од Скопје (73, 68, 72, 83, 77, 78, 62, 63, 88, 55, 56г), четири од Куманово (89, 95, 63, 57г), тројца од Прилеп (65, 59, 79г), еден пациент од Тетово (83г), еден од Велес (67г), тројца од Битола (77, 53, 62г), еден од Охрид (75г), тројца пациенти од Гостивар (59, 76, 66г), еден од Гевгелија (74г), тројца од Струмица (57, 68, 76г) и еден пациент од Ресен (61г). Пациентите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 895 оздравени пациенти од:
-Скопје 496
-Куманово 39
-Штип 32
-Прилеп 37
-Тетово 29
-Струга 26
-Велес 26
-Битола 18
-Охрид 33
-Кавадарци 17
-Гостивар 31
-Гевгелија 8
-Струмица 17
-Радовиш 3
-Крушево 4
-Кочани 13
-Пробиштип 2
-Демир Хисар 2
-Македонски Брод 3
-Пехчево 3
-Берово 4
-Валандово 8
-Виница 5
-Делчево 1
-Кратово 6
-Свети Николе 8
-Кичево 8
-Ресен 7
-Неготино 9
Досега во земјата се направени вкупно 331.105 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 61543, бројката на оздравени пациенти е 38400 на починати е 1731, а бројот на активни случаи изнесува 21412.

 

 

Слични содржини