Нови немири во Северна Ирска, демонстрантите фрлаат камења кон полицијата

од Vladimir Zorba

Нови немири избувнаа вечерва во Северна Ирска, една недела по насилствата во таа британска провинција, јави агенцијата Франс прес.

Демонстрантите ја гаѓаа полицијата со камења и молотови коктели.

Минатата недела избувнаа судири во Северна Ирска меѓу полицијата и демонстрантите. Во насилството беа повредени педесет лица.

Овие конфликти потсетуваат на немирите од пред 30 години меѓу републиканците, претежно католици и поборници за обединување со Ирска и синдикалистите, претежно протестанти кои се залагаат да останат во Велика Британија.

И покрај повиците за смирување на ситуацијата, тензиите почнаа да растат во текот на денот во Белфаст.

Локалните жители рекоа дека причина за сегашното незадоволство не е само повлекувањето на Велика Британија од Европската унија (Брегзит) и нарушувањата предизвикани од тој процес, но тие исто така веруваат дека премиерот Борис Џонсон не направил многу за Северна Ирска.

loading...

Слични содржини