„Новиот“ Кливленд го победи Бостон со 22 разлика (ВИДЕО)

Кливленд Кавалирс го победи со 121:99 како Бостон Селтикс во големиот дуел на Источната конференција на НБА. Предводени од Леброн Џејмс „коњаницата“ привлече куп нови играчи во последниот ден пред истекот на крајниот рок за трејдови во НБА и го обнови сериозно составот. И барем во првите денови по големите договори, овој потег дава резултати.

Џорџ Хил, Родни Худ, Џордан Кларксон и Лари Нанс дебитираа за Кавис, откако првите тројца запишаа двоцифрени индикатори. Плејмејкерот Хил беше во стартната петорка и постигна 12 поени, а од првата минута започна и младиот турски талент Џеда Осман, кој заврши со 12 поени.

Над сите, сепак повторно беше Леброн Џејмс, иако доби повреда на коленото уште во средината на првата четвртина. Џејмс беше блиску до „трипл-дабл“ со 24 поени, 10 асистенции и 8 скока. 17 поени од клупата додаде привлечениот од Лос Анџелес Лејкерс Кларксон, а по 15 реализираа Џеј Ар Смит и Родни Худ.

Бекот на домаќините, Тери Розиер беше најпрецизен за Селтикс со 21 поен, а ѕвездата Каири Ирвинг постигна 18 против својот поранешен тим.

На Истокот, Торонто Рапторс води со 39 победи и 16 порази, следен од Бостон (40-18) и Кливленд (33-22).