Ново откритие: Црвен аларм за пушачите! Најновата студија ги разбива сите заблуди за „заштита“ од коронавирусот

од Берта Китинска

Од почетокот на пандемијата на коронвирус, она што често се шпекулира е дали пушачите се во нешто поповолна ситуација, односно помалку изложени на ризик од инфекција со коронавирус.

Спроведени се бројни истражувања на оваа тема, а заклучоците се контрадикторни. Иако во многу случаи е забележано дека пушачите имаат помала веројатност да развијат потешка форма на ковида-19, не може да се каже дека ова е правило, а светските научници инсистираат на тоа дека оваа теорија е сè уште во фаза на истражување и дека сигурно не се советува да се претерува потрошувачка на тутун заради превенција.

Во јуни, Светската здравствена организација објави дека пушењето – што ја нарушува функцијата на белите дробови – може да ги направи луѓето поподложни на коронавирус.

Новото откритие на американски експерти го потврдува истото. Една неодамнешна студија на научници од UCLA сугерира дека комбинацијата на корона и цигари е всушност многу поразителна.

Пушењето цигари го зголемува ризикот од тешка инфекција со корона со вирусот со ослабување на имунолошкиот одговор на организмот, велат експертите, пишува „Дејли меил“.

Лабораториски експерименти спроведени на модели на дишни патишта направени од човечки матични клетки откриваат дека пушењето ја запира работата на клучните молекули на имунолошкиот систем, наречени интерферони.

Интерфероните се неопходни за борба против инфекциите со „предупредување“ на незаразените клетки за да се подготват за вирусот.

Студијата открива дека пушењето го запира функционирањето на одбранбениот систем, што доведува до тоа човечките клетки да се заразат трипати повеќе со вирусот корона.

Досега имаше контрадикторни извештаи за влијанието на пушењето врз развојот на болеста кај пациенти со ковид, со некои студии кои сугерираат дека тутунот го намалува ризикот, додека други спротивното. Студија на академици од Универзитетот во Калифорнија во Лос Анџелес тврди дека пушењето најверојатно резултира со потешка инфекција со САРС-КоВ-2.

loading...

Слични содржини