Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Нушева доби награда за „Најдобра актерка“ за улогата на ,,Петрунија” на „Festival de Sevilla“

Нушева доби награда за „Најдобра актерка“ за улогата на ,,Петрунија” на „Festival de Sevilla“

Делчевката Зорица Нушева доби уште едно големо призание за својата глума во филмот „Господ постои името и е Петрунија”. Овој пат наградата пристигна од „Festival de Sevilla“ на кој Нушева се закити со статуетка за најдобра актерка од страна на организаторот на фестивалот.

-Ви благодарам од дното на својата душа, благодарам за оваа чест, навистина неверојатно, наградата навистина многу ми значи. Се надевам дека сите во ова време на криза сте безбедни. Да бидеме паметни, останете дома, бидете безбедни, истакна Нушева по повод добивањето на наградата.

Филмот „Господ постои името и е Петрунија“ се прослави на Берлинале и оттогаш до денес учествуваше на многу фестивали со освоени голем број на награди. Моментално поради коронавирусот откажана е дистрибуцијата на филмот во Јапонија која е одложена за април кога се очекува и неговата тамошна премиера.

loading...