Објавена последната фотографија од сетот каде Болдвин ја уби снимателката: „Имаше три оружја…“

од Vladimir Zorba

Пред неколку дена на Фејсбук беше објавена фотографија на која се гледаат последните моменти на снимањето на филмот „Rust“ пред да се случи страшната трагедија.

Снимајќи го вестернот „Рѓа“ во државата Ново Мексико, актерот Алек Болдвин случајно ја застрела директорката на фотографија Халина Хачинс пред шест дена, во инцидент што ретко се случува на филмски сет. Режисерот Џоел Соуза, кој тогаш беше ранет во рамото, добро закрепнува.

Фотографијата од снимањето ја објави електричарот на сетот, Серж Светној, пишувајќи дека тоа е последната фотографија со Халина на сетот.

Се чини дека фотографијата е направена во црвена црква на локација за снимање во Ново Мексико. На фотографијата неколку членови на филмската екипа стојат околу Болдвин, кој е во костим. Халина е свртена со грбот на фотографијата. На главата има капа и слушалки. Таа го сврте лицето кон Болдвин кој пукаше, а грбот кон тој што фотографираше.

Во меѓувреме, Серж Светној во неделата на Фејсбук напиша дека Хачинс починала од „небрежност и непрофесионалност“.

– Стоев до Халина во моментите на кобното пукање во кое таа го загуби животот. Ја држев во раце додека умре. Нејзината крв беше на моите раце. Нејзината смрт е поради невнимание на лицето кое требало да го провери оружјето, а не го сторило тоа, лицето кое требало да пријави дека оружјето било наполнето на сетот, лицето кое требало да го провери оружјето пред пристигне на сетот. Резултатот од сето ова е смрт на човек, напиша тој во емотивна објава.

Од полицијата не ги потврдија наводите кои ги изнел Светној, ниту пак до денес има официјални податоци за невнимание на сетот.

Властите во Ново Мексико истражуваат што довело до смртта на директорот на фотографија, која била застрелана од Болдвин (63) додека ја вежбал сцената.

Според полицискиот извештај од Канцеларијата на началникот на полицијата во Санта Фе, помошникот директор Дејвид Холс го зел оружјето од количката подготвена од пиштолот на сетот и му го предал на Болдвин неколку моменти пред фаталното пукање.

Додека го земал оружјето, Холс извикал „ладно оружје“, што значи дека е безбедно за ракување. Ниту Болдвин ниту Холс не биле свесни дека има куршуми во оружјето.

Слични содржини