Објавено видео од адмирал Соколов: Украинците тврдат дека го убиле, Кремљ молчи, мистеријата расте

од Nikola Popovski
196 прегледи

Украинските специјални сили вчера објавија дека го убиле главниот адмирал на Москва на Крим заедно со 33 други офицери, во ракетен напад врз седиштето на руската Црноморска флота во пристаништето Севастопол. Руското Министерство за одбрана не одговори веднаш на тврдењата за смртта на адмиралот Виктор Соколов, командант на Црноморската флота и еден од највисоките офицери на руската морнарица, но беше објавено видео на кое се гледа Соколов.

Сепак, видеото објавено од министерството денес покажува дека човек кој се чини дека е адмирал Соколов присуствувал, иако преку видео-линк, на состанок на кој присуствувал и министерот за одбрана на Русија, Сергеј Шојгу.

Човекот за кој станува збор може да се види во долниот лев агол на сликата подолу.

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков одби да го коментира наводното убиство на адмиралот.

„Од Министерството за одбрана нема информации. Тоа е целосно во нивна надлежност и нема што да кажеме овде“, изјавил Песков за новинарите.

Фото: Malgavko Sergei/Tass/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Слични содржини