Обвинителството бара притвор за мајката која го ставила бебето во замрзнувач во Земун

од Radmila Tasevska

Лидија М.(45) била сослушана во Вишото јавно обвинителство во Белград поради сомнение дека во неутврден ден летото 2016 година во куќа во Земун му го одзела животот на новороденото дете. Обвинителството по рочиштето и предложи на судијката за претходна постапка на Вишиот суд во Белград да и одреди притвор на обвинетата за да не влијае врз сведоците, како и поради нарушување на јавноста.

На рочиштето осомничената ја изнесе својата одбрана, информираа од В.Ј.Т.

По приемот на обдукцискиот извештај и утврдувањето на причината и времето на смртта, ќе се одлучи за понатамошно постапување, се вели во соопштението.

Се сомнева дека Лидија М. го одзела животот на своето новороденче од непознат пол на тој начин што по породувањето на подот од бањата во куќата на наведената адреса, го завиткала новороденчето заедно со плацентата во крпа и го ставила во неколку ПВЦ кесички, а потоа во замрзнувач во куќата на поранешниот сопруг.

Слични содржини