Обвинителството бара продолжување на притворот за Беливук, одлука утре

од Vladimir Zorba

Обвинителството за организиран криминал на Србија побара од судот да им го продолжи притворот на членовите на организираната криминална група Вељко Беливук и Марко Миљковиќ, кои се обвинети за најтешки кривични дела, изјавија од обвинителството за „Танјуг“.

На Вељко Беливук, Марко Миљковиќ и други, 30-дневниот притвор им истекува во сабота на 6 март, па одлуката за притворот треба да ја донесе утре судијата за претходната постапка на Специјалниот суд во Белград.

Беливук и Миљковиќ беа уапсени на 4 февруари под сомнение дека организирале криминална група што извршила најтешки злосторства криејќи се зад навивачката група на Партизан.

Покрај нив, тогаш беа уапсени уште дваесетина други членови на групата, а Обвинителството за организиран криминал започна истрага против 22 лица.

Една недела подоцна, А.Ш. исто така е уапсен. каде е пронајден снајперист и е поврзан со оваа група. Му беше одреден и притвор затоа што е обвинет за здружување заради извршување кривични дела и недозволено изработување, држење, носење и трговија со оружје и распрскувачки материи.

Според наредбата за спроведување на истрагата, сите од групата на Беливук се товарат за злосторничко здружување и трговија со дрога, неколку од нив за оружје, а Беливук, Миљковиќ и седум други за тешки убиства.

loading...

Слични содржини