Од следна недела ќе издава „грин пас“ кој ќе содржи ковид-информации

од Берта Китинска

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека од министерството остануваат на ставот со вакцината АстраЗенека да бидат вакцинирани само лицата постари од 60 години.

– Следната недела ќе почнеме да го издаваме „грин пас“ тоа ќе биде електронски QR-код  кој ќе има податоци за вакцината, ПЦР тест и антитела. Сите лица кои ќе патуваат во странство овие податоци ќе ги имаат со себе, вели Филипче.

Слични содржини