Одложена посетата на кралот Чарлс на Франција, објавена причината зошто

од Stefanija Kuzmanovska
126 прегледи

Посетата на англискиот крал Чарлс на Франција е одложена откако синдикатите во таа земја повикаа на штрајкови и улични протести за време на неговиот престој, соопшти денеска француското претседателство.

Кралот Чарлс во недела требаше да ја оствари својата прва државна посета на Франција како монарх, пренесува „Ројтерс“.

Посетата требаше да трае три дена.

Слични содржини