Актуелно
Почетна / Македонија / Одреден осумдневен притвор за заканите на Фејсбук од Емил Јакимовски

Одреден осумдневен притвор за заканите на Фејсбук од Емил Јакимовски

Осумдневен притвор одреди судија на претходна постапка за ексвработениот во Централниот регистар, Емил Јакимовски кој се закануваше на новинарките Мери Јордановска и Искра Коровешовска.

Притворот е определен поради опасност од бегство, но и можност за повторување на делото.

Јакимовски е осомничен за делата загрозување на сигурноста од член при вршење семејно насилство, загрозување на сигурноста по пат на информатички систем и неизвршување на судска одлука од член 377 став 5.

Јакимовски вчера беше приведен поради семејно насилство, а во последниов период им се закануваше и ги навредуваше новинарките Мери Јордановска и Искра Коровешовска.

loading...