ОДВОЈТЕ ВРЕМЕ САМО ЗА ВАС: Четири начини да ги подобрите интимните односи со партнерот

од Vladimir Zorba

Ако сте размислувале да направите промени во љубовниот и сексуалниот живот, сега е вистинското време.

Постојат неколку начини кои ќе ви помогнат да бидете поинтимни со партнерот, но и да ја вратите страста која постоела на почетокот на врската.

1. Ослободете ја енергијата на вашето тело

Можете да ја ослободите и зајакнете енергијата на вашето тело на часови по јога или пилатес. Откако ќе се поврзете со сопственото тело, ќе видите колку посилно се чувствувате поврзани со телото на вашиот партнер. Една студија покажа дека поврзаните, но сексуално неактивни луѓе имаат тенденција да се чувствуваат тажни и самокритични. Затоа е важно да ја вратите сексуалната моќ со изнаоѓање нови начини да се чувствувате удобно во вашето тело,

2. Активирајте го допаминот со нови активности

Експертите велат дека допаминот и другите хемикалии во мозокот се директно поврзани со физичката привлечност и романтичната страст, поради што поврзувањето со партнерот преку нова заедничка активност може да помогне да се генерира возбуда. Обидете се со активност што може и да ве возбуди или да ве исплаши, само за да ве возбуди.

3. Опуштете се со романтичен филм

Викендот е идеално време за двајцата да се опуштите и да одвоите време само за вас двајца. Најдете филм кој ќе ве опушти и ќе ви го задржи вниманието, удобно смирете се во топлината на вашиот дом, подгответе храна и уживајте во ноќта која е само ваша.

4. Разговарајте со партнерот за време на сексот

Зборувањето за време на секс може да предизвика наплив на хормони и сексуални импулси во вашето тело. Исто така, тишината за време на сексот може да биде прилично непријатна. Споделете ги со партнерот сите ваши фантазии, дури и оние кои во моментот не сте подготвени да ги реализирате.

Слични содржини