Одѕивот на гласачите во најголемата „републиканска држава“ е огромен, популарноста на Бајден се зголемува

од Vladimir Zorba

На предвременото гласање во Тексас, повеќе од 76% од населението кое гласаше на претходните претседателски избори во 2016 година веќе гласаше, а Демократската партија планира да ја освои оваа држава за прв пат по 44 години.

Со своите 38 изборни гласови, Тексас е втора по големина држава и една од клучните на изборите во ноември.

Неодамнешните анкети покажуваат дека демократскиот кандидат Џо Бајден има шанса со сигурност да ја „претвори“ „црвената“ републиканска држава во „сина“. Ако успее во тоа, ова ќе биде прва година кога Тексас гласа за демократски претседател уште од Џими Картер во 1976 година, пишува „Њузвик“.

Тексас беше за Доналд Трамп во 2016 година, кој го обезбеди водството пред Хилари Клинтон со девет процентни поени, но тоа е сепак најмалата разлика на кандидатот на републиканците пред години.

Но, порталот за анкети „FiveThirtyEight“ вели дека Трамп води со помалку од еден процентен процент во однос на националниот просек, што е значително помалку од 3,9 проценти што тој ги имаше во март. Две неодамнешни анкети покажуваат дека Бајден или води или е „рамо до рамо“ со Трамп.

Истражувањето на „Морнинг Консалт“ во средината на октомври меѓу 3.000 гласачи покажа дека Бајден води со поен – 48 наспроти 47 проценти, додека истражувањето на Универзитетот во Квинипиак покажа дека и двајцата кандидати добија 47 проценти од гласовите на поддршка.

„Њузвик“ наведува дека годинава во Тексас има регистрирано скоро 17 милиони гласачи, а одѕивот до сега е 40,44 проценти. На претходните избори во Тексас гласаа само 59,39 проценти од запишаните 15 милиони гласачи.

Професорот од универзитетот во Флорида, Мајкл Мекдоналд предвидува дека 150 милиони луѓе ќе гласаат на ниво на САД, односно излезноста ќе биде 62,5 проценти, а скоро 240 милиони Американци можат да гласаат оваа година.

Толку висока излезност не е видена во САД откако републиканецот Вилијам Тафт го победи демократот Вилијам Брајан во 1908 година. Тафт ги освои гласовите и на жителите и на Изборниот колеџ.

loading...

Слични содржини