Офицер на руската армија призна: Нашите војници мачеа и силуваа Украинци

од Stefanija Kuzmanovska
185 прегледи

Наводи за брутални испрашувања, каде што Украинци биле стрелани и им се заканувале со силување, изнел поранешен руски воен офицер, пишува Би-Би-Си.

Константин Јефремов, највисокиот руски офицер кој дал ексклузивно интервју за Би-Би-Си, изјави дека Русија сега го гледа како предавник и дезертер.

На едно место во јужна Украина, рече тој, „испитувањата, тортурата траеја околу една недела“.

„Секој ден, и навечер, понекогаш два пати на ден“.

Јефремов постојано се обидувал да поднесе оставка од армијата – но на крајот бил отпуштен бидејќи одбил да се врати во Украина. Сега тој избегал од Русија.

Користејќи фотографии и воени документи обезбедени од Јефремов, Би-Би-Си потврди дека тој бил во Украина на почетокот на војната – во регионот Запорожје, вклучувајќи го и градот Мелитопол.

До неодамна бил офицер во руската армија.

Распореден во Украина минатата година, поранешниот постар поручник се согласил да раскаже за злосторствата за кои вели дека бил сведок, вклучително и тортурата и малтретирањето на украинските затвореници. Тој зборувал за своите другари кои ги ограбувале окупираните територии на Украина и ги опишал бруталните испрашувања кои ги спроведувал рускиот полковник, при што стрелале мажи и им се заканувале со силување.

На 10 февруари 2022 година, Јефремов рече дека пристигнал на Крим, украинскиот полуостров анектиран од Русија пред девет години. Тој бил шеф на единицата за деминирање на 42-та дивизија за моторизирана пушка – и обично бил стациониран во Чеченија, во рускиот Северен Кавказ. Тој и неговите луѓе биле испратени да учествуваат во „воени вежби“, навел тој.

„Тогаш никој не веруваше дека ќе има војна. Сите мислеа дека ова е само пракса. Сигурен сум дека ни високите офицери не знаеле“.

„Се плашев да се откажам“

Јефремов се сеќава дека видел руски војници како ставаат ознаки за идентификација на нивните униформи и ја сликаат буквата „Z“ на воената опрема и возилата. За неколку дена, „Z“ стана симбол на она што Кремљ го нарече „специјална воена операција“.

Јефремов тврди дека не сакал ништо со тоа.

„Решив да ја напуштам работата. Отидов кај мојот командант и му ја објаснив мојата позиција. Ме одведе кај висок офицер кој ме нарече предавник и кукавица.

„Го оставив пиштолот, се качив во такси и се оддалечив. Сакав да се вратам во мојата база во Чеченија и да дадам официјална оставка. Тогаш моите пријатели ми се јавија со предупредување. Полковникот ветил дека ќе ме стави во затвор до 10 години поради дезертерство и ја извести полицијата“, објаснил тој.

Јефремов вели дека повикал воен адвокат, кој го советувал да се врати на работа.

„Сега сфаќам дека требаше да го игнорирам и да продолжам понатаму“, вели тој. „Но, се плашев дека ќе ме стават во затвор“.

Тој се вратил да им се придружи на своите луѓе.

„Видов испрашување и тортура“

Групата на Константин Јефремов се преселила да го чува, како што вели тој, „штабот за логистика“ во април – во градот Билмак, североисточно од Мелитопол. Таму, вели тој, бил сведок на испрашувањето и малтретирањето на украинските затвореници.

Се сеќава на денот кога биле донесени тројцата затвореници.

„Еден од нив призна дека е снајперист. Слушајќи го ова, рускиот полковник полуде. Го удри, му ги спушти панталоните на Украинецот и го праша дали е женет“.

„Да“, одговорил затвореникот. „Тогаш некој нека ми донесе крпа“, рече полковникот. „Ќе те претвориме во девојка и ќе ѝ испратиме видео на жена ти“.

Во друга прилика, вели Јефремов, полковникот побарал од затвореникот да ги именува сите украински националисти во неговата единица.

„Украинецот не го разбра прашањето. Тој одговори дека војниците се морска пешадија на украинските вооружени сили. За тој одговор му ги искршија забите“.

„Кремљ сака Русите да веруваат дека Русија се бори против фашистите, неонацистите и ултранационалистите во Украина. Овој лажен наратив служи за дехуманизирање на Украинците во очите на руската јавност и војска“, заклучи Јефремов.

Слични содржини