ОФИЦИЈАЛНО: Барса се договори со Атлетико за Суарез

од Aleksandar Petrovski

Барселона на својата официјална веб-страница објави информација со која ја потврди разделбата со централниот напаѓач Луис Суарез.

Голманот бр.3 во целата историја на каталонскиот колос не влезе во плановите на новиот тренер Роналд Куман, кој го принуди заминувањето на Уругваецот.

Суарез помина шест сезони на стадионот „Ноу Камп“, постигнувајќи 198 гола и освојувајќи 13 трофеи. Алетико Мадрид ќе плати 6 милиони евра бонуси за своите права.

Цената е мала за класата на фудбалерот, бидејќи Барселона итно сакаше да се раздели од него, а неговиот договор беше само за уште една сезона.

loading...

Слични содржини