Официјално: Добредојдовте на стадионот „Диего Армандо Марадона“

од Vladimir Zorba

Градските власти на Неапол донесоа официјална одлука стадионот на Наполи „Сан Паоло“ во иднина да го носи името на Диего Армандо Марадона.

Од овој петок, 4 декември, фудбалерите на Наполи ќе играат на стадионот кој ќе го носи името на легендарниот Аргентинец, кој неодамна почина.

Целата постапка беше навремено започната и исто така завршена. И тоа надвор од законот – на некој начин.

Целиот спортски свет беше во шок, Аргентина и Неапол останаа скршени по 25 ноември, кога Марадона прерано отиде во рајот.

И, според италијанскиот закон, која било јавна институција или област не може да биде именувана по неодамна починато лице, туку мора да поминат 10 години.

Сепак, кога станува збор за Ел Пибе, сè е можно.

Добредојдовте на стадионот „Диего Армандо Марадона“, домот на фудбалерот на Наполи, кој ги освои единствените две Скудета предводени од неповторливата „десетка“.

Марадона играше за Наполи од 1984 до 1991 година, а покрај две шампионски титули во Италија, тој освои еден Куп на Италија, еден Куп на УЕФА и еден Суперкуп на Италија.

loading...

Слични содржини