Оган во близина на фабриката „Слобода“, пожарот брзо се шири

од Vladimir Zorba

Вечерва околу 20:30 часот се појави чад во близина на фабриката „Слобода“ во Чачак.

Избувна пожар во областа на фабриката „Слобода“, кој се шири многу брзо, дознава порталот Нова.рс.

Според информациите од локалното население, пожарот ја зафати шумата и се прошири на селото Томашевичи. Екипите на противпожарната единица во Чачак учествуваат во гаснењето на пожарот.

Соговорник на Нова кој живее близу до фабриката изјави дека немало експлозија или детонација, но претпоставува дека била запалена експлозивна направа која не била уништена. Според него, „ситуацијата не е алармантна“.

Се уште не е познато што го предизвикало пожарот.

Слични содржини