Актуелно
Почетна / Сцена / Опра Винфри донира 10 милиони долари за борба против коронавирусот

Опра Винфри донира 10 милиони долари за борба против коронавирусот

Опра Винфри најави дека ќе донира 10 милиони долари за борба против коронавирусот, како и да помогне во доставување храна на најранливите Американци, пренесува Танјуг.

Една од најбогатите и највлијателните жени, го најави овој потег на социјалните мрежи.

„Јас донирам 10 милиони долари за да им помогнам на Американците за време на пандемија низ целата земја и во областите каде што пораснав“, напиша Винфри (66).

Родена во Мисисипи, порасната во Милвоки и Тенеси, а детството го поминала во сиромаштија.

Дел од парите ќе бидат исплатени во новиот американски фонд за храна, формиран од „Епл“, „Форд“, Леонардо Ди Каприо и има за цел да им помогне на децата и сиромашните за време на пандемијата.

loading...