Оптимистички вести од Италија: Трет ден по ред се намалува бројот на починати од коронавирусот

од Nikola Popovski

Италијанската национална служба за цивилна заштита во Рим одржа прес-конференција на која објави нови информации за починатите и болните во таа земја.

Hospital employees wearing a protection mask and gear tend patients lying in bed at a temporary emergency structure set up outside the accident and emergency department, where any new arrivals presenting suspect new coronavirus symptoms are being tested, at the Brescia hospital, Lombardy, on March 13, 2020. (Photo by Miguel MEDINA / AFP)

Според последните информации, во последните 24 часа имале 604 смртни случаи, додека вкупно 17,127 луѓе починале во земјата од почетокот на епидемијата.

Вкупно 135.586 луѓе се разболеле во земјата од почетокот на пандемијата.

Во последните 24 часа имало 3039 нови пациенти, што е најмал број од 10 март, објавено е на прес-конференцијата.

Вкупни излечени се 24.392 лица, а активни се 94.067 случаи.

loading...

Слични содржини