Опции на маса за Лео Меси: Каде после Барселона?

од Nikola Popovski

Лионел Меси и Барселона не успеаја да постигнат договор, легендарниот напаѓач на каталонскиот клуб го напушта клубот, а се поставува прашањето, каде Меси ќе ја продолжи кариерата.

Бидејќи е слободен да ја избере средината, Меси ќе може сам да одлучи во кој тим ќе оди, но само некои тимови доаѓаат до израз како потенцијални фаворити за потпишување договор со него.

Пари Сен Жермен

И додека беше под договор со Барселона, Меси беше ставен во шпекулации за потпус со тимот од „Паркот на принцовите“. Пристигнувајќи во Париз, тој ќе добие шанса не само да игра со Нејмар и Анхел ди Марија, туку и да го зацврсти своето име во историјата на Лигата на шампионите и ПСЖ, со оглед дека овој клуб сака да стигне до трофејот во Лигата на шампионите по секоја цена…

Исто така, ПСЖ го има она што Меси го побара од управата на Барселона, а челниците не сакаа да го исполнат – тимот со доволно кадар за да се бори за највисоките цели. Покрај натпреварувачкиот мотив, многу лесно може да преовлада уште една работа на страната на ПСЖ – квалитетот на клупата. Имено, Меси несомнено би ја имал улогата на лидер во Париз, но нема да го има целиот товар на рамената, ниту пак се ќе зависи од него, што значи дека ќе има можност да прескокне одредени натпревари без страв дека бодовите ќе бидат испуштени, пред се во францускиот шампионат.

Интер Милан

„Нероаurурите“ го сакаа Меси, тој беше подготвен да преговара со нив, но Барселона одби, по што во Каталонија. Бидејќи е слободен сам да одлучи, Меси речиси сигурно ќе добие огромен број понуди, а бидејќи Интер ќе биде принуден да бара замена за речиси сигурно поранешниот напаѓач Ромелу Лукаку, доаѓањето на Меси не е нешто што треба да се исклучи како опција. Сепак, тимот од Милано не е меѓу фаворитите, со оглед дека Антонио Конте ја напушти клупата поради финансиски проблеми, па прашање е дали тие би можеле да ги следат неговите финансиски желби.

Челзи

Ривалството меѓу Барселона и Челзи е познато, а Роман Абрамович тешко дека ќе може да одолее на можноста не само да добие фантастичен фудбалер на овој начин, туку и дополнително да ги протрие „со раната“ на навивачите и управата на Барса. Челзи, сепак, работи на доведување на Ерлинг Халанд од Борусија Дортмунд и Ромелу Лукаку од Интер, па прашање е дали има место за Меси, но сепак, актуелниот европски шампион е меѓу кандидатите.

Манчестер Јунајтед

„Црвените ѓаволи“ ја одиграа сезоната 2020/2021 над очекувањата, но тимот на Оле Гунар Солскјер сака чекор напред. Пристигнаа Рафаел Варан и Џејдон Санчо, но и покрај тоа, не престануваат да најавувате барем уште еден бомбастичен трансфер. Иако не им треба затоа што, што се однесува до позицијата, тие се доста добро покриени во офанзивниот дел, а има и одредени „дупки“ во другите делови на теренот што треба да се пополнат, Јунајтед одамна не излегол како победник од една трансфер-трка, а оваа би била доволна за да го сврти вниманието на светот кон тимот на Олд Трафорд.  Да не зборуваме за парите што би ги добиле.

Манчестер Сити

Затоа што Сити ја сака Лигата на шампионите, а Пеп Гвардиола го Меси веројатно подобро од сите тренери во светот, тој ќе ја има сета слобода да прави што сака … Исто како и во Париз, и во синиот тим од Манчестер, Аргентинецот би имал повеќе од квалитетна поддршка.

Останува само да видиме дали „граѓаните“ имаат средства, со оглед на тоа што веќе го завршија трансферот на Грилиш, а доаѓањето на Хари Кејн е прашање на денови.

Јувентус

Повеќе фантазија на навивачите на Торино отколку вистинската опција, но Меси и Кристијано Роналдо споени… Звучи совршено во теорија. Во пракса, сепак, Јувентус тешко може да си го дозволи договорот. Од друга страна, можноста да игра со Роналдо можеби е премногу добра за да ја одбие.

МЛС лига / Њуелс Олд Бојс

Најмалку веројатно, но опција која многу лесно може да стане најреална. Многу зависи од желбите на Меси. Ако планира барем уште еден напад на врвот во Европа, тогаш најсигурни се ПСЖ, Сити или некои од гореспоменатите тимови. Од друга страна, ако е уморен од европскиот фудбал и сака кариерата да ја помине некаде каде што ќе може да размислува само и исклучиво за фудбалот, тогаш први опции се или Интер од Мајами, тимот од МЛС лигата, или Њуелс Олд Бојс, клуб каде Меси започна да игра фудбал како дете пред да замине во Каталонија.

Слични содржини