Орбан ја започна својата изборна кампања со враќање на 2 милијарди долари на Унгарците

од Vladimir Zorba

Унгарската влада ќе надомести данок од 2 милијарди долари за семејниот приход на почетокот на 2022 година, а исто така планира и големо зголемување на минималната плата, рече десничарскиот премиер Виктор Орбан на отворањето на парламентот во понеделникот, започнувајќи ја изборната кампања следната година.

Орбан, кој може да има вистинска опозиција на гласањето за прв пат по една деценија, рече дека наглото економско закрепнување од пандемијата обезбеди средства во буџетот за мерките, објави Ројтерс.

Унгарија собра околу 4,4 милијарди евра на меѓународните пазари минатата недела во изненадувачко емитирање на обврзници за поддршка на зголемените трошоци и веројатно забавување на парите на Европската унија за закрепнување по Ковид -19 – причина е спорот меѓу Брисел и Будимпешта за правата на хомосексуалците и медиумска слобода.

Орбан веќе го опсипа гласачкото тело со подароци, вклучително и дарежливи субвенции за домување, а минатата недела го продолжи мораториумот за отплата на заеми на ранливите групи до средината на 2022 година.

Тој рече дека оваа година економијата ќе порасне за повеќе од 5,5% и дека веќе има недостаток на работна сила.

Следниот февруари, Владата ќе ги плати вратените даноци на сите семејства. Плаќањата ќе бидат ограничени на нивото на данок на доход што го плаќа некој што заработува просечна плата.

„Севкупно, даночните власти ќе надоместат 600 милијарди форинти (2 милијарди долари) на 1,9 милиони родители“, рече Орбан пред парламентот, користејќи го искуството на неговите полски сојузници, популистичката и националистичка Партија на правото и правдата (ПиС).

Владејачката партија во Полска воведе шема која им дава на семејствата по 500 злоти месечно за секое дете, а исто така ги ослободува повеќето луѓе под 26 -годишна возраст од плаќање данок на доход.

Орбан повтори дека ослободувањето од персонален данок на доход за лица под 25 години ќе стапи на сила следната година.

Пензионерите, исто така, ќе добијат дополнителни плаќања поради зголемената инфлација, рече тој.

Орбан забележа зголемување на минималната плата на 200.000 форинти од 167.400 во моментов, велејќи дека разговорите со работодавачите се во тек и дека има „добри шанси“ за договор.

Опозициските партии рекоа дека зголемувањето на платите е одамна задоцнето и остро ја критикуваа владата за распространета корупција, зголемување на цените и проширување на разликите во богатството.

„Во Унгарија пораснаа три работи … вашиот луксуз, големината на вашите јахти и сиромаштијата“, рече Питер Јакаб, водач на опозициската партија „Јобик“. „Цените се до небо високи“.

Според четири анкети на јавното мислење спроведени во август, „Фидес“ на Орбан и широкиот сојуз на опозициски партии имаат речиси еднакви шанси. Изборите се очекуваат следната пролет, иако датумот не е одреден.

Орбан, кој станува се порадикален во однос на социјалната политика за заштита на традиционалните христијански вредности од западниот либерализам, ја потврди својата поддршка за законот за кој водачите на ЕУ велат дека ги дискриминира хомосексуалците и трансродовите луѓе и дека е спротивен на вредностите на ЕУ.

Законот усвоен во јуни го забрани „прикажувањето и промовирањето на хомосексуалноста“ кај лица под 18 години.

„Не дозволуваме простор за секаков вид сексуална пропаганда насочена кон деца“, рече тогаш Орбан.

Слични содржини