Орбан му објави војна на Западот

од Aleksandar Petrovski

Унгарскиот премиер Виктор Орбан објави есеј во кој се жали на „перверзноста на Западот“, се колне дека ќе се бори против ЕУ, шири теории на заговор и го поддржува Трамп во неговата предизборна кампања.

Виктор Орбан мораше да се збогува од големата сцена поради пандемијата на вирусот корона годинава. И наместо да ја претстави својата основна политичка програма во Бајле Туснад, во Трансилванија, Романија, каде секоја година се одржува летен универзитет, Орбан ја објави во дневниот весник „Маѓар Немзет“, близок на владата во Будимпешта.

Во својот есеј тој јасно го отфрла либералниот Запад: „Западот ја изгуби својата привлечност од гледна точка на Централна Европа“, пишува Орбан. Тој верува дека не постои компатибилност помеѓу животните модели на либералот, отворен кон светскиот Запад и христијанско-конзервативниот Исток. Тој го опишува политичкото приближување на два табора, како што е оној во Австрија – христијанско-конзервативниот блок и Зелените – како „перверзија“.

Орбан објаснува дека различните погледи на светот се повеќе ќе ја делат Европската унија во однос на економската политика. Тој сака со своите сојузници во регионот да се фокусира на конкурентноста на Европската унија. Мнозинството во Брисел се меша во тој курс, бидејќи, меѓу другото, тие ги следат климатските цели „до апсурд“ и се стремат кон мултикултурно општество.

Унгарскиот премиер исто така смета дека образовната политика на Западот е некомпатибилна со образовната политика на христијанско-конзервативните земји: „Целта на нашето образование е нашите деца да станат патриоти и да ја пренесат нашата традиција“. Школите би требало да го потврдат оној сексуален идентитет на детето „кој Создавателот му го дал со раѓањето“, а младите треба да се заштитат од „џендер идеологијата“ и „хомосексуалната пропаганда“.

Орбан го заострува тонот и шири теории на заговор

Орбан и неговата партија Фидес со години пропагираат дека европските конзервативци ги изневериле идеалите на христијанска Европа. Тој постојано го поддржува сето ова со истите теории на заговор. Во својот нов есеј тој исто така тврди дека европските институции им служат на „Џорџ Сорос и неговиот народ“, а не на граѓаните на Европа. Американскиот милијардер, заедно со „бриселските елити“, меѓународните медиуми и „невладините организации маскирани во граѓански организации“, работи на уништување на националните држави и христијанско-конзервативните влади. Орбан прибегнува кон теоријата за „размена на население“, омилена во десните кругови – имено, „глобалните елити“ сакаат да постигнат „отворени етнички мешани општества“ со забрзување на миграцијата.
Во последните неколку недели, Орбан го изостри тонот кон своите противници. Можеби ова би можело да биде поврзано со фактот дека бројот на заразени лица во Унгарија драматично се зголеми. „Орбан страшно се плаши дека ќе ја изгуби популарноста поради пандемијата„ Ковид 19 “и економската криза“, изјави за Дојче Веле, Петро Креко, политички аналитичар во Будимпешта. Затоа тој ја ограничи слободата на печатот во последните месеци, си обезбеди специјални овластувања и ги скрати финансиите на опозицијата, смета Креко.

Исто така, треба да се напомене дека некои пратенички групи во Европскиот парламент најавија дека ќе го усвојат новиот буџет на ЕУ, вклучително и милијарди помош, само доколку се поврзани со усогласеност со владеењето на правото. Во својот есеј, Орбан ја нарече „уцена“ и најави дека во тој случај нема да гласа за буџетот. Политикологот Креко смета дека најавата на Орбан за вето во секој случај е неверојатна. Орбан зависи од брзата помош на ЕУ, смета Креко. Во исто време, унгарскиот премиер, и покрај неговите закани, се покажа како доста кооперативен.

Во секој случај, односите на Унгарија со Унијата се нарушени на долг рок. Во 2019 година, партијата на Орбан, Фидес, беше суспендирана од Европската народна партија (ЕПП). Евентуалното исклучување беше на дневен ред неколку пати, но на почетокот на септември, поради пандемијата на короната, тоа беше повторно одложено.

Поддршка за Трамп

Затоа Орбан бара сојузници од другата страна на Атлантикот. Како прв шеф на владата на земја од Европската унија, тој во својот есеј ја објавува својата поддршка за реизборот на Трамп на позицијата претседател на САД на изборите во ноември. Унгарија го отфрла „моралниот империјализам“ на американските демократи.
Односите меѓу Вашингтон и Будимпешта се чини дека се подобри од кога било, и покрај приближувањето на Орбан со Русија и Кина. Така, администрацијата на Трамп го покани Питер Сијарто, како единствен министер за надворешни работи на ЕУ, да го потпише договорот меѓу Израел и Обединетите Арапски Емирати и Бахреин во Белата куќа. Во продолжение на церемонијата минатиот вторник, Сијарто дури го предложи Трамп за Нобеловата награда за мир.

Орбан и Трамп не се само реторички и политички слични, туку се потребни еден на друг, смета Питер Креко. „Во рамките на ЕУ нема многу кои отворено го поддржуваат Трамп. А Орбан го прави тоа “, нагласува Креко.

Ова е исто така точно. Креко смета дека зближувањето на Орбан со Русија и Кина може да стави голем товар врз односите на Трамп на долг рок. Во однос на унгарската надворешна политика, Креко зборува за „опасна и кревка рамнотежа“. Објавата на војна на Орбан на Запад може да биде автогол – дури и ако Доналд Трамп победи на изборите во ноември.

loading...

Слични содржини