Актуелно
Почетна / Хроника / Организирале семејни и верски прослави во време на пандемија

Организирале семејни и верски прослави во време на пандемија

Кривични пријави се поднесени против неколкумина граѓани за непочитување на здравствените прописи, бидејќи во време на пандемија славеле во големи групи.

Во првиот случај, Единицата за внатрешни работи Гази Баба при СВР Скопје поднесе кривична пријава против М.О.(71) од Скопје и Н.Б.(51) од Германија, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствени прописи за време на епидемија“. На 08.08.2020 пријавените организирале семејна прослава во угостителски објект, во сопственост на првопријавениот, кој подолго време не работел.

И во вториот случај, Единицата за внатрешни работи Гази Баба при СВР Скопје поднесе кривична пријава против А.Д.(34) и Б.Б.(29), двајцата од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствени прописи за време на епидемија“. На 01.08.2020 во дворот на куќата на првопријавениот во с.Идризово, пријавените организирале прослава по повод верски празник.

loading...