Османи: Србија не го почитува договорот од Охрид

од Stefanija Kuzmanovska

Косовската претседателка Вјоса Османи порача дека Косово нема да се откаже од основниот договор и дека Србија мора да почитува се што е договорено во Охрид.

Османи за приштинските медиуми изјави дека српската страна не почитува ниту еден договор произлезен од дијалогот.

„Србија и по 24 часа од средбата во Охрид не го почитуваше договорот, како што беше случај и во февруари, што докажува дека дијалогот за неа нема никаква политичка или правна вредност. Текстот на основниот договор останува ист и не се менува, така што членот 4 од тој договор, кој ја обврзува Србија да не се противи на членството на Република Косово во ниту една организација, останува на сила“, рече Османи, пренесува „Косово онлајн“.

Слични содржини