Останувањето на Рабио ги уништи плановите на Јувентус за Паредес

од Vladimir Zorba

Останувањето на Адриен Рабио во составот на Јувентус ги уништи плановите на „старата дама“ за привлекување на Леандро Паредес од Пари Сен Жермен. Аргентинецот е многу посакуван од „бјанконерите“, кои речиси се договориле за неговиот трансфер, но зделката моментално е во мирување, бидејќи италијанскиот гигант прво мора да направи простор за овој играч во својот тим, пишува „Ла Стампа“.

Така повторно на дневен ред е продажбата на Артур Мело. Бразилецот не влегува во сметките на Масимилијано Алегри и клубот долго време се обидува да му најде купувач. Играчот од средниот ред беше блиску до преселба во Валенсија, но не беше постигнат договор и тој остана во тимот од Торино. Пред извесно време тој беше поврзуван и со Арсенал, но во последно време интересот на лондончани е заладен.

Во наредните денови се очекува газдите на Јувентус да се засилат и да го понудат Артур на различни тимови со надеж дека некој од нив ќе покаже интерес. Како последно средство, договорот на играчот би можел да биде раскинат со заедничка согласност, слично како што клубот се раздели со Арон Ремзи.

Од Торино, сепак, претпочитаат да не дојде до тој момент, и Бразилецот да биде продаден или барем даден на позајмица.

Слични содржини