Актуелно
Почетна / Македонија / Осум години затвор за поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески

Осум години затвор за поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески

Поранешниот градоначалник на Битола Владимир Талески доби осум години затвор за злоупотреба на службената положба и овластување за случајот „Транспортер”.

Првостепената пресуда за овој предмет кој го покрена Специјалното јавно обвинителство, ја изрече судијката Добрила Кацарска, а странките имаат право на жалба до Апелацискиот суд во Скопје.

Останатите обвинети дел добија затворски казни во траење од 2 и пол до 6 и пол години, а дел добија условни казни.

Обвинетите беа гонети за злоупотреба на службената положба во врска со организирањето превоз на ученици во Битола, со што е направена проневера на околу 360.000 евра.

 

 

loading...