Ова е најбрз рецепт на светот за сос за тестенини кој воопшто не се готви

од Aleksandar Petrovski

Ако обожавате да јадете тестенини, но немате премногу време за подготовка на сосот, тогаш ќе ви се најде овој рецепт што можете да го направите од состојките што повеќето луѓе секогаш ги имаат дома.

Љубителите на тестенините ќе бидат воодушевени од најбрзиот рецепт за сос од туна.

Потребни се само две минути за да добиете вкусен сос, и што е најдобро, не мора да го готвите воопшто.

View this post on Instagram

Thunfisch Pasta ☺️ Unglaublich lecker und super schnell gezaubert. Dafür braucht ihr nur: 1 rote Zwiebel 1 Becher Sahne 1 bis 2 Dosen Thunfisch (je nach Bedarf der Portion) 3 bis 4 Knoblauchzehen Pfeffer Salz Etwas Butter Nudeln Zubereitung : Die Nudeln nach Anweisung zubereiten. In einem Topf die Butter schmelzen lassen und die Zwiebeln mit dem Knoblauch glasig dünsten. Den Thunfisch dazugeben und kurz anbraten. Mit Pfeffer und Salz würzen und mit der Sahne ablöschen. Nur noch mit den Nudeln vermischen und fertig ☺️ Schnell, einfach und lecker 💪 Euer Central Team #pasta #thunfisch #tunapasta #rezept #rezeptidee #schnelleküche #schnellerezepte #nudeln #lebensmittel #central_lebensmittelmarkt #egelsbach #langen #food

A post shared by Central Lebensmittelmarkt (@central_lebensmittelmarkt) on

Состојки:
-1 конзерва туна во масло
-1/2 кафена лажица исецкан luk
-2 лажички магдонос
-1 јајце
-3 кафени лажички путер
– 200 мл павлака
– сол и црн бибер
-75 грама изрендан пармезан
-тестенини

Подготовка:
Истурете ја туната во сад, а потоа додадете исечен лук, јајце, путер, павлака, магдонос, сол, бибер и пармезан. Измешајте ги состојките и добро измешајте ги со миксер.

Ако туната не е исецкана добро, можете да ја промешате со вилушка.

Гответе ги тестенините на вообичаен начин. Исцедете ги, ставете ги во сад со подготвениот сос од туна и на крај измешајте сè добро.

Вашиот оброк е подготвен!

Слични содржини