Ова е зеленчукот кој дебелее ПОВЕЌЕ од МЕСОТО

од Vladimir Zorba

Во студија, која траела 20 години, учествувале 130.000 луѓе, научници ги следеле нивните навики во исхраната, како и храната што ја консумирале.

Врз основа на добиените податоци, експертите заклучиле кој зеленчук всушност придонесува за дебелеење. Тие со голема сигурност потврдија дека зеленчукот што најмногу дебелее се пченката, компирот и грашокот.

Испитаниците кои консумирале зеленчук богат со скроб почесто добивале поголема тежина од испитаниците кои јаделе други видови зеленчук.

Пченката се покажала како најлоша со 0,9 килограми повеќе во последните две години од зголемувањето на порцијата на овој зеленчук.

Компирите, грашокот и пченката се слабо оценети бидејќи имаат повеќе калории и јаглехидрати од другите зеленчуци и имаат повисок гликемиски индекс, што значи дека побрзо го зголемуваат шеќерот во крвта за време на варењето. Но, тие во никој случај не се слатки и не можат да бидат.

Грашокот е добар извор на влакна со 4 грама за 1/2 чаша. Компирите (бели и слатки) се меѓу најдобрите извори на калиум. Овие зеленчуци имаат хранлива вредност. Проблемот е што многу луѓе премногу се потпираат на нив. Тие не јадат доволно широк спектар на други видови како што се лиснат зеленчук, брокула и боранија, кои содржат многу витамини и минерали за минимални калории.

Компирите, пченката и грашокот се евтини, со благ вкус и општо сакани од децата, што значи дека некои семејства паѓаат во безумие да ги служат секој ден. Клучот за уживање во оваа храна е умереноста, контролата на порциите и паметните техники за подготовка.

Ако сакате да изгубите тежина или да ја одржите вашата моментална тежина, јадете зеленчук богат со влакна како карфиол, брокула, зелка и моркови. Исто така, се препорачува да се јаде зеленчук со висок процент на вода – домати, краставици, зелена салата, тиквички, келера или ротквица.

Интересно е тоа што луѓето кои јаделе зеленчук богат со растителни влакна, како грав, изгубиле тежина по некое време.

Слични содржини