Ова овошје би требало да го конзумираат сите кои страдаат од инсулинска резистенција

од Aleksandar Petrovski

Во античко време, ова овошје било познато како лековито растение. Калинката се споменува во Стариот завет и во бројни книги за лекување од средниот век.
Консумирањето калинки го намалува ризикот од развој на срцеви заболувања, ублажува разни воспаленија, а исто така може да ви помогне во борбата против вишокот килограми. Богато е и со антиоксиданти и омега-3 масни киселини.

Истражувањата на холандскиот универзитет во Лајден покажаа дека калинката може да помогне во намалување на телесните масти и подобрување на отпорноста на инсулин. За време на 12-неделниот експеримент, глувците добиле масло направено од семе од калинка и било откриено дека процентот на телесни масти во експерименталните примероци значително опаднал. Експеримент врз глувци, исто така, покажува дека конзумирањето калинка исто така може да ја намали големината на масното ткиво.

Што е инсулинска резистенција и како може да помогне калинката?

Отпорност на инсулин е состојба во која вашите клетки и ткива не реагираат на инсулин кога јадете храна.
Како резултат, шеќерот е висок, бидејќи инсулинот не го распаднал, а панкреасот лачи уште повеќе инсулин како одговор, така што покрај високиот шеќер, имате и висок инсулин.

Калинка традиционално се користи на Блискиот исток и Индија за спречување и ублажување на дијабетесот. Иако точниот начин на кој калинка делува против дијабетес сè уште не е познат, се верува дека ја намалува инсулинската резистенција и го намалува нивото на шеќер во крвта.

Вториот експеримент беше спроведен на Универзитетот Цингуа во Кина, каде дебелите глувци беа третирани со екстракт од калинка пет недели и беше откриено дека количината на маснотии во крвта е значително намалена.

Ова е, меѓу другото, затоа што калинката е богат извор на антоцијанини, што е докажано дека го намалува ризикот од развој на инсулинска резистенција.

Овошјето помага и при разградување на холестеролот, што директно го поддржува слабеењето.

loading...

Слични содржини