Актуелно
Почетна / Магазин / Ова овошје го подобрува видот и ги регулира крвниот притисок и варењето

Ова овошје го подобрува видот и ги регулира крвниот притисок и варењето

Ова азиско овошје се истакнува по своите лековити својства, чиј опсег е многу широк – од обични настинки до сериозни заболувања.

Дињата го подобрува видот затоа што содржи бета-каротин, со што се зголемува внесот на витамин А, кој е неопходен за здравјето на очите.

Дињата е богата со каротин, што може да се заклучи врз основа на нејзината боја. Богата е со витамините А и Ц.

Како овошје богато со калиум, го регулира крвниот притисок и ги чисти крвните садови.

Исто така, го регулира варењето на храната, особено ако се јаде на празен стомак.

 

loading...