Ова се 10-те најследени профили на Твитер

од Stefanija Kuzmanovska

Елон Маск стана најследената личност на Твитер со 133,1 милиони следбеници. Тој го престигна поранешниот американски претседател Барак Обама, кој моментално има 133 милиони следбеници.

Според Гинисовата книга на рекорди, Twitter има околу 450 милиони активни корисници месечно. Околу 30 отсто од нив го следат Маск, кој минатиот октомври го купи Twitter за 44 милијарди долари. Откако Маск ја презеде сопственоста на компанијата, Twitter изгуби повеќе од половина од својата вредност.

Освен Маск и Обама, и други корисници имаат милиони следбеници на социјалната мрежа.

Ова се најследените луѓе на Twitter во моментов.

1. Елон Маск – 133,1 милиони следбеници

2. Барак Обама – 133 милиони следбеници

3. Џастин Бибер – 113,2 милиони следбеници

4. Кети Пери 108,3 милиони следбеници

5. Ријана – 108,2 милиони следбеници

6. Кристијано Роналдо – 108,1 милиони следбеници

7. Тејлор Свифт – 92,5 милиони следбеници

8. Нарендра Моди – 87,5 милиони следбеници

9. Доналд Трамп – 87,3 милиони следбеници

10. Лејди Гага – 84,8 милиони следбеници.

Слични содржини