Оваа земја е ПРВА која воведе задолжителна ВАКЦИНАЦИЈА за наставниците

од Stefanija Kuzmanovska
251 прегледи

Калифорнија станува првата американска држава која бара од наставниците и училишниот персонал да бидат вакцинирани против коронавирус или да се тестираат еднаш неделно до почетокот на учебната година.

Гувернерот на Калифорнија, Гевин Њусом, рече дека таквата мерка е планирана поради загриженост за многу заразната делта варијанта на коронавирусот.

Обврската за вакцинација се однесува и на државните и на приватните училишта и ќе опфати повеќе од 800.000 вработени, пренесува АП.

Њусом ги објавија новите мерки во училиштето во Сан Франциско Беј, кое започна да предава во живо повторно на почетокот на оваа недела.

Слични содржини