Овесна каша со тиква и брусница

од Vladimir Zorba

Есенско овошно пире со зачини.

Состојки:

– 40 гр овесна каша

– 1 лажица сушени брусница

– 60 гр пире од печена тиква

– 1 лажичка цимет

– ореви

– мед

– Уште малку брусница

Подготовка:

Измешајте овесна каша и брусница во тенџере, прелијте ги со околу 200 мл вода и ставете ги да се загреат.

Кога ќе зоврие, намалете на најниска температура и варете додека овесните снегулки не ја впијат целата течност. Потребни се само неколку минути и потребно е да ги измешате за да не се залепат до дното на тенџерето.

Кога е подготвено, да се тргне од шпоретот, па додадете пире од тиква и зачините и добро измешајте.

Обидете се и засладете по вкус со половина или една лажичка мед. Ако тиквата е навистина слатка, може да не е потребен мед.

Истурете ја кашата во чинија, посипете со сецкани ореви и брусница и, по желба, прелијте со мед.

Пријатно!

Слични содржини