Овој зеленчук го зајакнува имунитетот, изобилува со витамини и е диетален

од Stefanija Kuzmanovska

„Марулата е една од десетте најздрави растителни намирници. Содржи голема содржина на витамин Ц, што ја става дури и пред цитрусното овошје, лимоните или портокалите. Благодарение на тоа, оваа намирница е одличен антиоксиданс и го забавува стареењето на клетките.

Марулата содржи витамини од групата Б, кои придонесуваат за целокупно зајакнување на голем број витални органи. Луѓето кои имаат недостаток на витамин Б обично се раздразливи, што дополнително доведува до несоница и чувство на замор“, објаснува Наталија Денисова, нутриционист во Федералниот истражувачки центар за исхрана и биотехнологија, пренесе „Мондо.рс“.

Покрај тоа, зелената салата е помоќна од многу намирници со изобилство на витамин К, што го подобрува згрутчувањето на крвта. Покрај тоа, зелената салата содржи многу каротин, како и каротеноиди кои го подобруваат видот и се сметаат за моќни антиоксиданти. Има значителна количина на фолна киселина, која обезбедува нормално функционирање на циркулацијата и го зајакнува имунитетот.

Богата е и со калциум и е на второ место меѓу растителната храна според минералниот состав, веднаш зад спанаќот. Содржи многу калиум, фосфор, железо, јод, бакар, кобалт, цинк.

„Многу е важно да се знае дека овој зелен зеленчук е нискокалорична храна. 100 гр свежа марула има само 15-25 kcal, што ја прави ко-хранлива состојка кога станува збор за регулирање на нивото на шеќер во крвта и е одлична за слабеење“, вели Наталија.

Експертите велат дека 50 гр зелена салата по оброк е сосема доволно за да му обезбедите на организмот оптимална количина на витамини, минерали, влакна со минимум калории.

Слични содржини