Овој зеленчук може да мириса лошо, но ги убива „есенските болести“

од Vladimir Zorba

 

Есента е сезона, придружена со постојани настинки. Акутните респираторни заболувања се исто така чести. Причините за овие есенски болести се бактерии и вируси. Многу од нив живеат носот и во усната шуплина и нивното размножување е поврзано со слабеењето на имунолошкиот систем, кој обично опаѓа во есен.

Затоа мораме да го подигнеме имунитетот. Но, пред се, избегнувајте контакт со луѓе кои веќе се настинати, советуваат лекарите. Покривајте ја со крпа устата и носот, а ако веќе сте се разболеле најдобро е да седите дома  и да се лекувате за да и да не ги заразите лицата во околината.

Ако некој во вашето семејство е веќе болен, изолирајте го пациентот ако е можно во друга просторија. Редовно проветрувајте ги просториите во кои се наоѓате. Ако во класот на вашето дете е веќе има настинати, ако е можно држете неколку дена дома,. Не дозволувајте други да киваат или да ви кашлаат во лице!

Ако не се чувствувате добро, не го одложувајте и започнете го лекувањето веднаш! Ова особено важи за антивирусните препарати кои делуваат ефикасно само ако започнат да се применуваат веднаш при првите симптоми.

Исто така е важно да се зајакне имунолошкиот систем. Кромид и лук може да се викаат домашни лекари со уникатни бактерицидни својства. Овие производи немаат никакви несакани ефекти. Еден или две чешниња дневно може да го заменат лекот при првите настинки. Витаминскиот дефицит е својствен за повеќето луѓе во есен, затоа наутрото е добро да започне со чаша сок од портокал, сок од моркови или лимони. Експертите исто така препорачуваат парче зелка, ротквица или репка. Не заборавајте на плодовите. Дневната норма се состои од 2 јаболка и 2 портокали (портокалите може да се заменат со 2 лимона или грејпфрута). Профилактичките мерки вклучуваат задолжително миење на устата навечер – ако не со четка и паста за заби, барем испирање со концентриран раствор на сол. Оваа постапка ја згаснува поставата.

loading...

Слични содржини