Падна историски дожд во Италија, половина милион молњи за 48 часа (ВИДЕО)

од Nikola Popovski

Во Италија вчера падна рекорден дожд за време на силно невреме, толку многу што беше соборен европскиот рекорд во количина на дожд што паднала во 12 часа.

Сателитската слика што покажува количина на врнежи над Италија во последните 36 часа, на Твитер ја објави шкотскиот метеоролог Скот Данкан.

„Италија е нов европски рекордер. Неверојатни 740,66 милиметри дожд за само 12 часа“, напиша Данкан.

„Во Италија беше соборен нов национален рекорд за количество дожд што падна во шест часа, а потоа и европски рекорд за количина на дожд во периодот од 12 часа. Ова е сателитска слика за последните 36 часа“, напиша метеорологот.

За каков дожд станува збор, можеби најдобро е илустрирано со податоците измерени во градот Росиглионе, недалеку од Џенова. Во период од 12 часа, таму во понеделникот и вторникот наврнале 741,68 мм дожд, што е речиси 60 проценти од вкупниот износ што паѓа во тој град за една година.

Неверојатни половина милион удари на гром се регистрирани во Италија во период од 48 часа.

 

 

 

Слични содржини