Падна првиот снег на Копаоник (ВИДЕО)

од Nikola Popovski

Во Србија денеска падна првиот снег, и тоа на планините повисоки од 1.500 метри надморска височина, при што некаде се формираше и помала снежна покривка.

На Инстаграм профилот „ИнфоКОП“ беше објавено видео од првиот снег што паѓа на Копаоник, каде што температурата денеска била минус 2 степени.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by InfoKOP (@infokop)

Снег има и на Стара Планина, јавуваат белградските медиуми. Се очекува врнежите да престанат во вечерните часови.

Метеоролозите во Србија претходно најавија можни врнежи од снег на висина од над 1.800 метри надморска височина.

 

Слични содржини